Mobil 213 0

Whatsapp Mesajlarımız Güvende Değil mi?

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip online mesajlaşma uygulaması Whatsapp’da mesajların şifrelenmesine dair güvenlik açığı olduğu iddiası gündeme geldi. 2014 yılından bu yana olan mesajların uçtan uca şifreleme yöntemiyle Whatsapp tarafından şifreleniyordu. Bu şifreleme sistemi Messenger’ın  şifreleme sistemi ile aynı. Gündeme düşen bu haber ile Whatsapp mesajlarımızın 3. kişiler tarafından okunmasını engelleyen bu sistemde arka kapı yani güvenlik açığı olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında bu şifreleme sistemini getiren Whatsapp 2014 yılından bu yana olan tüm mesajları şifrelediğini duyurmuştu. Open Whisper System adı verilen bu sistemi, Facebook Messenger uygulaması içinde kullanıyor. Kaliforniya Üniversitesi şifreleme ve güvenlik araştırmacısı olan Tobias Boelter‘in yaptığı açıklamaya göre çevrimdışı kullancıların gönderdiği mesajlar yeni şifreleme anahtarları ile yeniden şifrelenebilir ve başka birisine gönderilebilir. Bu durumda Whatsapp mesajlarınız hükümetler tarafından görülebilir.

Whatsapp Yetkilileri İddianın Yalan Olduğunu Söyledi

Whatsapp bu iddiayı vakit kaybetmeden yalanladı. Boelter’in ortaya attığı iddianın tamamen asılsız olduğunu söyleyen Whatsapp, mesajların tamamen güvende olduğunu ve uçtan uca şifreleme yönteminin tamamen güvenli olduğunu dile getirdi. Şirketin bu tür bir arka kapı bırakmadığını söyleyen Whatsapp, hükümetlerin bu yönde talepleri olduğunu söyledi. Facebook’ta bu iddia üzerine Whatsapp’ın yapmış olduğu açıklamalara benzer açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz 2016 yılının Nisan ayında Boelter, Whatsapp’ı bu konuda uyardığını ve halen bu konuyla ilgili bir önlem alınmadığını söyledi. Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip Whatsapp’ın böyle bir güvenlik zafiyeti vermesi Whatsapp kullanıcılarını düşündürüyor.

{TUFAN EREN}

Bilişim muhabirliği alanında kendini yetiştirmek arzusunda olan biriyim. Yeni çıkan Teknoloji haberlerini sizlerle doğru bir şekilde paylaşmak hedeflerim arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.