Bilgisayar 124 0

Windows İçin Kritik 3 Güvenlik Ayarı

Windows malum güvenlik konusunda oldukça çetrefilli yapılanmalara sahip olan bir işletim sistemi. İlk Windows kurulduktan sonra bu sebeple bazı güvenlik algoritmaları devre dışı modda bulunuyor ve bunları aktifleştirerek işletim sistemini daha istikrarlı ve güvenlikli hale getirebiliyor. Bu haftaki Windows makalemiz de ise size 3 önemli güvenlik konusunda bahsedeceğiz.

1- Parola Seçenekleri

Windows kullanıcı hesaplarınızı korumanın en iyi yolu, bir parola ile hesabımızı şifrelemektir. Windows 8 ve üzeri işletim sistemleri için dâhili olarak bazı parola ayarları bulunmakta. Sizin için aşağıda bu parola sistematiğine nasıl ulaşacağınızı Windows sürümleri için belirteyim;

  • Windows 10 için; Ayarlar > Hesap yolunu izleyerek,
  • Windows 8.1 için; Ayarlar > Ayarları Değiştir > Hesaplar yolunu izleyerek

Bu parola ayarlarına ulaşabilirsiniz. Giriş seçeneklerini de aktif ettiğiniz de Görsel ve ya PIN ile de şifreleme yapabilmeniz bu Windows sürümlerinde mümkün.

2 – Defender’ı Mutlaka Kurun

Microsoft firması, Windows 8 ve sonrası için Defender adlı zararlı karşıtı yazılımı ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor. Fakat Defender’ın kişisel bilgilerinizi Microsoft’a paylaştığı da aşikâr. Fakat bunu engelleyebilmeniz ve bu uygulamadan faydalanabilmeniz elbette mümkün. Bunun için aşağıda vereceğim adımları takip etmeniz yeterli;

  • Windows 8 için; Ayarlar > Gelişmiş yolunu izledikten sonra ‘ Veri örneklerini otomatik gönder’ seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterli.
  • Windows 10 için; sadece ayarlar menüsüne girerek ilgili ayarları bulmanız yeterlidir.

Bu işlemleri Windows sürümünüze göre uyguladıktan sonra ortak kişisel raporlarınızın Microsoft tarafından alınmayacağını garantilemiş oluyorsunuz. Ardından Defender uygulamasının güçlü korumasından gönül rahatlığı ile faydalanabilirsiniz.

3 – Yedekleme Şart

Sistemlerin yedeklenmesi oldukça önemli bir konudur. Windows’un yedekleme konusunda kullanıcılarına neredeyse tüm gerekli bilgi ve ayarları sunuyor. Veri güvenliği konusunda pek fazla başarılı olmasa bile yedekleme konusunda sizi hüsrana uğratmayacaktır.

Sistem yedeklemeleri için en iyi zaman dilimi bilgisayarınız da yaptığınız önemli değişiklerin hemen ardıdır. Sizin için aşağıda sistem yedeklemesinin nasıl yapıldığına dair bir yol haritası çizeceğim;

  • Öncelikle 1 harici sabit diske ihtiyacınız var(yedeklemeyi sabit diske alacağız)
  • ‘Denetim Masası’na gidin
  • ‘Yedekleme ve Geri Yükleme’ yolunu takip edin
  • ‘Sistem Görüntüsü Oluştur’ seçeneğine tıklayın ( Windows sürümünüze bağlı olarak – Dosya sürüm geçmişi – , – Sistem İmaj Yedekleme- gibi seçeneklerinde karşınıza çıkması muhtemeldir. Telaş etmeyin hepsi aynı işlevi görecektir.)

Bu adımları takip ettiğiniz de sistem yedeğini almış bulunuyorsunuz. Ayrıca Windows 10 ve Windows 7 sürümlerin de planlama fonksiyonlarını da kullanabilirsiniz. Fakat Windows 8.1’de bu planlama fonksiyonu maalesef bulunmuyor.

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum