Nasıl Yapılır ? 2.348 2

Yavaş Sabit Diskinizi Hızlandırın!

Yavaş sabit diskler geçmişten günümüze birçok bilgisayar kullanıcısının karşısına çıkan yaygın problemlerden biridir.

Programları ve ya klasörleri açmak uzun sürüyorsa ve ya bir dosya kaydetmek bile oldukça uzun süreler de gerçekleşiyorsa, sabit diskiniz de bir problem var olduğunun göstergesidir. Genelde yavaş disk sorunu pek ciddi bir mesele olmasa da istikrarlı bir şekilde bilgisayar kullanımınıza negatif olarak yansıyacaktır.

Yavaş Harddisk Sorunu Çözümü

Yavaş harddisk sorunu genel de diskteki verilerin yanlış ve ya hatalı kaydedilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu problemi kolay bir şekilde çözebilmek için aşağıda size belirteceğim adımları takip edin.

  • Sabit Diskin üzerine sağ tıklayarak ‘Özellikler’ bölümüne girin,
  • ‘Özellikler’ bölümünde ‘Araçlar’ kısmından ‘Hata Denetimi ’ne tıklayın ve hataları ayıklayın ( Windows gerekli işlemleri kendi gerçekleştirecektir.)

Yavaş Sabit Disk sorununun bir diğer sebebi ise parçalanmış verilerdir. Yani dosyalar bloklara ayrılmıştır fakat yan yana dizilmeleri gerekirken, disk içerisinde rastgele bir biçimde konumlanmışlardır. Bu da sabit diskinizin verilere ulaşması için normal gereken zamandan daha fazlasını harcamasına yol açacaktır. Yavaşlığın sebebi tam da budur.

  • ‘Başlat’ bölümünde ki çubuğa ‘defrag’ yazın,
  • ‘Disk Birleştirme Aracı’nı çalıştırın
  • Diskinizi seçtikten sonra işlemi başlatın

Bu işlemi gerçekleştirmek için, farklı 3.parti programlar da mevcuttur. Bu programlar sayesinde de gerekli ‘defrag’ işlemini yapabilirsiniz.

Fakat eğer bir SSD sahibi iseniz, bu işlemi yapmamanız gerekiyor. Bu işlem SSD’nize zarar verecektir.

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Yavaş Sabit Diskinizi Hızlandırın!” üzerine 2 yorum

  1. güzel paylaşım ssd karlar da davarmı bu sorun

    1. SSD’lerde de karşımıza yavaşlama sorunu çıkabilir. fakat bölünmüş verilerden dolayı değil, kayıt defteri hatalarından dolayı bu problem çıkmaktadır. SSD eğer tam hızda çalışmıyorsa, sorunu kayıt defteri ( regedit ) verilerini düzeltmekle çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum