Mobil 157 0

Yurt Dışı Telefon Harcı 2019

Yurt dışından yolcu tarafından getirilen mobil cihazlara ilişkin harç bedeli 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.Yurt dışı telefonlar için kayıt ücreti adı altında tahsis edilen ücret, 8 Kasım 2018 tarihinde 170.7 TL’den 500 TL’ye çıkarılmıştı. Fakat resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren yeni harç bedeli 1500 TL olarak belirlendi.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Bedeli

Yurt dışından getirilen telefonlara dair harç bedelinin 1500 TL’yi bulması dışarıdan telefon getirmek isteyenleri bu durumdan caydırıp, iç piyasa da elektronik ürünlere olan talebi artırma amacıyla yapıldı diye biliriz.

Malum uzun süredir göçmen vatandaşlarımızın, fiyatları Türkiye’ye göre daha makul olan elektronik ürünleri buraya getirerek yakınlarına hediye ettiğini biliyoruz.

Gerek IMEI kopyalama gerek pasaporta kayıt yöntemleriyle yurt içine geririlip aktif edilen cihazların sayısı bir hayli yüksek. Bu da iç piyasalarda özellikle yaz döneminde elektronik cihazların talebinde oldukça düşüş olmasına sebep oluyor.

Ekonomik bunalım içerisinde olan ve piyasa yavaşlamasına hangi sektörde olursa olsun tahammülü azalmış bir ülkenin bu tarz bir önemlem alması gayet normal bir durum.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum